Olejek Melaleuca

.
Nazwa Melaleuca/Tea Tree (drzewo herbaciane) nie ma nic wspólnego z herbatą. Pochodzi z czasów podróży 
do Australii kapitana Jamesa Cooka (1770 r) i pierwszych kolonizatorów, którzy używali liści tego drzewa do zaparzania leczniczego napoju, kolorem przypominającego herbatę. Kiedy kapitan Cook w XVIII wieku wylądował w Nowej Południowej Walii,  gdzie Anglicy mieli kolonie karne od miejscowych aborygenów dowiedział się o „leczniczym drzewie”. I właśnie parzenie przez Cooka i jego załogę liści  z drzewa herbacianego doprowadziło do powstania nazwy Tea Tree.

Olejek z drzewa herbacianego od wieków używany był przez australijskich Aborygenów. Aby uzyskać olejek miażdżyli liście drzewa herbacianego, a następnie stosowali go w leczeniu kaszlu i przeziębień. Używali go również bezpośrednio na skórę w celu gojenia ran i zmian skórnych.

W walce z drobnoustrojami jest … NIEZASTĄPIONY!

>

>
Imigranci, którzy przybywali do do Australii, szybko odkrywali, że ten wyjątkowy olejek (na ukąszenia, użądlenia, zakażenia) jest skuteczniejszy od wszystkiego, co mieli w swojej apteczce. Podczas II wojny światowej australijska armia zarekwirowała wszystkie zapasy olejku z drzewa herbacianego, aby wyposażyć każdego żołnierza w małą buteleczkę „uzdrawiającego olejku”. Wybuch grzybicy stóp u żołnierzy stał się tak trudny do opanowania, że musiano hospitalizować setki australijskich żołnierzy. Nic nie działało. Zaczęto stosować u tych żołnierzy olejek z Tea Tree, i okazało się,  że grzyb został zniszczony w ciągu kilku dni.

Największe plantacje drzewa herbacianego znajdują się w Nowej Południowej Walii, której stolicą jest Sydney i są w stanie zaspokoić światowe zapotrzebowanie na ten olejek. W Australii jest ponad 150 gatunków Melaleuca (drzewo herbaciane), ale tylko jeden typ, Melaleuca alternifolia, wytwarza olejek, który jest skuteczny, a jednoczenie nie jest drażniący dla skóry.

Gdy odkryto antybiotyki zainteresowanie olejem z drzewa herbacianego niemal zanikło. Uważano, że antybiotyki są w stanie „wyleczyć wszystko”, mogą być wytwarzane jako syntetyki i w dużych ilościach. Dopiero na początku lat sześćdziesiątych pojawiło się zainteresowanie surowcami naturalnymi.  Pierwsza na świecie plantacja drzewa herbacianego powstała w 1986 roku i wytwarzała około 10 ton olejku.

Obecnie w Australii znajduje się kilka plantacji produkujących olejek z drzewa herbacianego, a roczna produkcja szacowana jest na ponad 400 ton. Podjęto również próby uprawy drzewa herbacianego w Azji, Chinach, Afryce i USA, jednak jedyny olej, który został dokładnie przetestowany pod względem skuteczności i bezpieczeństwa pochodzi z Australii.

Olejek z drzewa herbacianego jest obecnie jednym z najlepiej zbadanych olejków eterycznych na świecie.
.

>
W 2007 r Australijskie Stowarzyszenie Przemysłu Drzewa Herbacianego i RIRDC (Korporacja ds. Badań i Rozwoju w Przemyśle Wiejskim)  opracowało pierwszą obszerną dokumentację analityczną dotyczącą 
regulacji, bezpieczeństwa i skuteczności olejku z drzewa herbacianego. 

 Zdolność olejku z drzewa herbacianego do działania jako środek antyseptyczny, przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy, przeciwgrzybiczny i przeciwzapalny wykazano w wielu badaniach. Kliniczne zastosowanie olejku z drzewa herbacianego opisano w monografiach opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, Brytyjską Farmakopeę i The Pharmaceutical Society of Great Britain (Martindale) i ESCOP (2009).
W sierpniu 2007 r. RIRDC i ATTIA opublikowały obszerne informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności oleju z drzewa herbacianego. Znaczne badania, w dużej części prowadzone przez grupę badawczą Tea Tree Oil na University of Western Australia, ujawniły, że olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny jako środek przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy, przeciwwirusowy i przeciwzapalny.


olejek roll on (Touch)  i czysty olejek


.

.

.

.

 

.

.

Strona teatreeoil.pl ma charakter informacyjno-edukacyjny, a nie reklamowy. Nie służy do stawiania diagnozy ani leczenia i tym samym nie może zastąpić lekarza. 
W sprawie stosowania olejków zasięgnij opinii od specjalisty z tej dziedziny.

Zgodność serwisu z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej:
Tekst uchwalony w dniu 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe – Rozdział II

WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁOWIEKA I OBYWATELA – Art. 54.

1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Przy wyborze i używaniu olejków eterycznych należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, że aromaterapia nie powinna być używana jako substytut właściwego leczenia. Olejków nie należy stosować doustnie. Nie stosować nierozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę. Chronić przed dziećmi. Nie należy używać olejków u dzieci poniżej 3 roku życia i kobiet w ciąży.